Czy mój bezdech jest obturacyjny?

Jak dotąd, głównym tematem omawianym przez nas na blogu był obturacyjny bezdech senny (OBS). W dzisiejszym artykule chcielibyśmy jednak przyjrzeć się innej formie zaburzeń oddychania w czasie snu, jaką jest bezdech centralny.

Centralny bezdech senny – występowanie
Centralny bezdech senny to stosunkowo rzadka forma schorzenia – amerykańskie stowarzyszenie zajmujące się problematyką bezdechu sennego (ASAA – American Sleep Apnea Association) szacuje, że cierpi na niego około 20% pacjentów z bezdechem. Jest to zatem zdecydowana mniejszość, jednak odsetek cierpiących na to schorzenie jest wciąż na tyle wysoki, że postanowiliśmy omówić temat centralnego bezdechu nieco szerzej.

Przyczyny centralnego bezdechu sennego
Podstawową różnicą między bezdechem centralnym a obturacyjnym są różne przyczyny wstrzymania oddechu w czasie snu. Obturacyjny bezdech senny ma miejsce wówczas, gdy fizyczna przeszkoda (najczęściej w postaci zniekształceń układu oddechowego) tamuje dopływ powietrza do płuc. U pacjentów cierpiących na centralny bezdech senny, układ nerwowy “zapomina” o przesłaniu odpowiedniego sygnału do mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Częścią mózgu odpowiedzialną za ten proces jest pień mózgowy, jednak zaburzenia oddechu mogą powodować również stany chorobowe wpływające na rdzeń kręgowy czy serce.

Do głównych przyczyn leżących u podłoża centralnego bezdechu sennego zaliczamy:

  • udar mózgu,
  • zawał serca,
  • zastoinową niewydolność serca,
  • zapalenie mózgu lub stawów w kręgosłupie szyjnym,
  • chorobę Parkinsona.

Czynnikami ryzyka są również zabiegi chirurgiczne kręgosłupa lub jego leczenie promieniowaniem jak również stosowanie leków opioidowych, takich jak kodeina, morfina czy oksykodon.

Diagnoza i leczenie
Dokładne zdiagnozowanie rodzaju bezdechu, na który cierpi pacjent, jest sprawą kluczową dla podjęcia właściwego leczenia. Przede wszystkim – w przypadku bezdechu centralnego zupełnie nie ma sensu leczenie operacyjne dróg oddechowych. Przyczyną schorzenia nie jest bowiem żadna fizyczna ich blokada.

Postawienie diagnozy jest możliwe po dokładnym badaniu polisomnograficznym. W niektórych przypadkach pomocny jest również rezonans magnetyczny (MRI) głowy lub kręgosłupa, który ujawni ewentualne zmiany patologiczne. Diagnozę powinien przeprowadzać lekarz posiadający doświadczenie w ocenie i leczeniu różnych postaci bezdechu sennego. Bardzo ważne również, aby prowadzący pacjenta lekarz posiadał rozległe doświadczenie internistyczne. Istnieje wiele możliwych przyczyn bezdechu centralnego, a warunkiem skuteczności leczenia jest odnalezienie tej właściwej i podjęcie odpowiednich kroków. Jeżeli badanie wykaże, że przyczyną leżącą u podłoża zaburzeń snu u pacjenta jest na przykład niewydolność serca, lekarz powinien umieć podjąć kompleksowe leczenie schorzenia.

Jeżeli dostrzegają państwo u siebie objawy charakterystyczne dla bezdechu, zachęcamy do wizyty w naszej przychodni. Pamiętajmy – bezdech centralny może być oznaką wielu groźnych chorób, zaś poprawna diagnoza i dobrze prowadzone leczenie dają duże szanse powrotu do zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *