Czy podejrzewać u siebie bezdech?

Nasz organizm często próbuje „ostrzegać” nas przed grożącymi mu niebezpieczeństwami, a chroniąc sam siebie wysyła rozmaite sygnały, jak ból, gorączka i wiele innych. Jednym z takich właśnie sygnałów, za pomocą których organizm „domaga się” naszej uwagi jest – z pozoru niegroźne – chrapanie. Te głośne dźwięki utrudniają spokojny sen głównie ludziom próbującym zasnąć w bliskim sąsiedztwie osoby chrapiącej, a nie jej samej.

Wiele osób bagatelizuje ten objaw traktując go raczej jak drobną uciążliwość niż sygnał, że któryś z elementów naszego ciała funkcjonuje nieprawidłowo. I rzeczywiście – często ten, kto chrapie, nie zdaje sobie z tego sprawy. Pytanie brzmi jednak, czy osoba ta na pewno efektywnie się wysypia? Odpowiedzi udzielić należy w kontekście innych objawów mogących naprowadzić nas na trop poważnego i groźnego w konsekwencjach schorzenia, jakim jest Obturacyjny Bezdech Senny, zwany w skrócie OBS.

OBS to choroba układu oddechowego wywołana tak zwaną obturacją dróg oddechowych. „Obturacja” to fachowe określenie zapadania się języka i ścian gardła podczas snu, które kolei powoduje generowanie uciążliwych dla otoczenia dźwięków: znajome odgłosy chrapania. Samo chrapanie jednak ani nie świadczy o tym, że dana osoba jest chora, ani nie jest też przyczyną choroby. Ten dokuczliwy symptom to zaledwie jeden z kilku objawów, które razem mogą już świadczyć o tym, że należy udać się do specjalisty. Przyjrzyjmy się pozostałym sygnałom, które mogą budzić wątpliwości co do funkcjonowania układu oddechowego.

Obok głośnego i uporczywego chrapania, równie częstym objawem OBS jest właśnie niespokojny, przerywany nagłymi przebudzeniami sen. Przyczyną takiego stanu jest zapadanie się dróg oddechowych, a w konsekwencji wstrzymywanie oddechu na co najmniej 10 sekund, które utrudnia swobodną wymianę powietrza i podnosi poziom dwutlenku węgla we krwi. Efektem tego, chory dusząc się, przebudza się ze snu zaburzając jego poszczególne fazy. W większości przypadków wybudzenia te nie są nawet uświadamiane, jednak prawidłowa kolejność faz odpoczynku sennego zostaje naruszona, przez co jego efektywność spada.

Bardzo częstym objawem obturacyjnego bezdechu sennego jest wzmożona senność w ciągu dnia i ogólne zmęczenie, nawet jeśli osoba diagnozowana przesypia tyle godzin ile powinna. Łączy się to również (choć nie zawsze w takim samym nasileniu) z innymi objawami, częściowo wynikającymi z braku odpoczynku sennego należytej jakości. Mowa tu o rozdrażnieniu, łatwym uleganiu nastrojom, roztargnieniu i obniżonej koncentracji. Wszystkie te objawy powodują kłopoty w życiu codziennym, począwszy od kontaktów chorego z bliskimi, na relacjach służbowych kończąc.

Obniżenie jakości snu u chorego na OBS prowadzi do stanu przemęczenia i w konsekwencji do frustracji. Osoby cierpiące na OBS mają często problemy ze skupieniem uwagi, zaniedbują swoje obowiązki, wydajność ich pracy spada. Chorzy na bezdech popadają też łatwiej w konflikty z ludźmi ze swego otoczenia. Również utrzymująca się przewlekle apatia (mogąca zmierzać ku depresji) świadczyć może o kłopotach z prawidłowym oddychaniem podczas snu. Rzadziej wymieniane, ale jednak spotykane objawy, to częste korzystanie z toalety w nocy, oraz nadmierna potliwość.

W sytuacji, w której powyżej wymienione objawy – pojedynczo lub razem – trwale się utrzymują lub wręcz nasilają, nie warto marnować czasu i zastanawiać się zbyt długo nad wizytą u lekarza. Są to wystarczające przesłanki, aby podejrzewać u siebie obturacyjny bezdech senny. Warto obserwować swój organizm i wsłuchiwać się w sygnały, jakie wysyła. Pozwoli nam to przeciwdziałać rozwojowi groźnych schorzeń, a przy tym poprawić swoją kondycję i samopoczucie. OBS jest schorzeniem groźnym, jednak nietrudnym do wyleczenia. Skuteczność terapii dobranej w porozumieniu z dobrym specjalistą jest bardzo wysoka, a rezultaty niemal natychmiastowe. Podjęcie leczenia z pewnością przyniesie nieopisaną ulgę zarówno choremu, jak i jego najbliższym.

Na stronach Centrum Leczenia Bezdechu znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących metod leczenia OBS, jak i samego schorzenia. Również na tym blogu będziemy regularnie zamieszczać artykuły, które mogą Cię zainteresować i rozbudować Twoją wiedzę o OBS.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz profil Facebook.

Masz więcej pytań? Napisz do nas. Z chęcią odpowiemy na Twój list.

7 myśli nt. „Czy podejrzewać u siebie bezdech?

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Prawdą jest, że objawów bezdechów jest wiele, aczkolwiek należą one do uciążliwych, ale które łatwo można przypisać innym chorobom. Na przykład ciągłe niewyspanie, bóle głowy, problemy z koncentracją – przyczyn może być wiele. Niewiele osób jest również świadomych istnienia takiej choroby jak bezdech i mimo występowania np. chrapania, nadal nie udaję po poradę do specjalisty. Warto również zapoznać się z tym artykułem: http://www.medicusdcl.pl/dolegliwosci/chrapanie/chrapanie-to-problem

  2. W ciągu 7 godzin rejestrowania snu mam naliczonych 475 bezdechów, 94 sek najdłuższy , 24 sek najkrótszy. Średnia wyszła 34 sekundy. Indeks tlenowy na poziomie 70%. Praca serca od 34 do 105 uderzeń na minute. Codzień rano boli mnie głowa i jestem niewyspany. Mam sucho w gardle, kaszle nonstop. Problem z ciśnieniem, biore leki na nadciśnienie ale mam wrażenie że ciśnienie mam zmienne.
    Często oblewa mnie zimny pot i mam wrażenie że zemdleje. Mam skurcze mięsni i boli mnie klatka piersiowa i serce. Mam problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy. Muszę dospać w ciagu dnia. Mam 173 cm wzrostu waże 93kg. Niedaje rady trenować bo niemam sił. Nie pije alkoholu i niepale papierosów. Mam znicsczony kręgosłup i stawy. Mieszkam w Norwegii i czekam na miejsce w szpiatlu, ale czy si doczekam niewiem?

    • Szanowny Panie,
      Opis sytuacji, jaki Pan przedstawił jest alarmujący. Wymaga Pan pilnej pomocy lekarskiej. Badanie i objawy pozwalają rozpoznać ciężką postać bezdechu w czasie snu. Jeśli moglibyśmy Panu pomóc w naszym Centrum- zapraszam w każdej chwili- jeśli bywa Pan w Krakowie. Proszę działać i nie pozwolić na zwłokę w leczeniu. Życzymy powodzenia- Aleksander Kania i Paweł Nastałek- Centrum Leczenia Bezdechu.

  3. Pingback: Bezdech senny a choroby serca (cz. 2) | Blog | Centrum Leczenia Bezdechu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *