Odczuwasz senność za kierownicą? Możesz cierpieć na bezdech

Czytelnicy naszego bloga zapewne wiedzą już, jak liczne i niebezpieczne mogą być konsekwencje oraz powikłania długotrwałego, nieleczonego Obturacyjnego Bezdechu Sennego. Tylko na to, aby je wyliczyć i krótko objaśnić, musieliśmy przeznaczyć całą sekcję naszej strony. W kolejnych wpisach zamieszczanych na blogu Centrum Leczenia Bezdechu staramy się przybliżyć zainteresowanym poszczególne pozycje owej „czarnej listy”, poświęcając każdemu zagadnieniu z osobna nieco więcej uwagi. Tym razem postanowiliśmy omówić problem wypadków komunikacyjnych spowodowanych zaśnięciem za kierownicą. Mogłoby się wydawać, że jest to dość odległe zestawienie a wymienianie zaśnięcia za kierownicą na liście następstw OBS to przesada. W końcu bezpośrednimi przyczynami takiego wypadku są przemęczenie i brak snu, a te nie muszą wcale być wywołane przez bezdech. W dodatku – w pierwszym odczuciu – może się nam wydawać, że zaśnięcie za kierownicą to przypadek ekstremalny i rzadki – dotyczący głównie kierówców zawodowych.

Zatrważające statystyki

Okazuje się jednak, że ostrzeganie prowadzących pojazdy przed skutkami bezdechu jest pełni uzasadnione. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez National Sleep Foundation w ramach ankiety „Sleep in America” w 2005 roku wykazały, że aż 37% respondentów (103 miliony osób) przyznało, iż w roku poprzedzającym badanie przynajmniej raz zasnęło w trakcie prowadzenia pojazdu. W obrębie tej grupy, aż 13% przyznawało, że zasypia za kierownicą przynajmniej raz w miesiącu. Około miliona kierowców przyznało się do spowodowania wypadku lub niebezpiecznej sytuacji na drodze, wywołanej zaśnięciem lub sennością w trakcie prowadzenia pojazdu.

Amerykańskie National Highway Traffic Safety Administration ocenia, że około 100.000 odnotowanych przez policję wypadków drogowych rocznie należy uznać za spowodowane sennością za kierownicą. Trzeba zaznaczyć, że są to stosunkowo “ostrożne” szacunki. Dokładny wymiar zjawiska trudno ocenić, ponieważ nie istnieją procedury umożliwiające dokładne określenie senności jako przyczyny wypadku. Nie ma w końcu żadnych miarodajnych „testów na senność”, które mogłyby zmierzyć występowanie tego czynnika jako przyczyny wypadku, tak jak mierzymy na przykład zawartość alkoholu we krwi kierowcy.

Nowe wytyczne Unii Europejskiej

Lekarze zajmujący się OBS doskonale zdają sobie sprawę, że jednym z podstawowych skuktów tego schorzenia jest ciągłe poczucie senności i niewyspania. W związu z tym zarówno w USA jak i a Anglii przeprowadzono badania, mające na celu ocenę wpływu OBS na wypadki związane z zasypianiem za kierownicą. Problem okazał się na tyle poważny, że odpowiednią dyrektywę w tej sprawie wystosowała Unia Europejska. Jej skutki obowiązują również Polskę, jako państwo członkowskie.

Począwszy od 1. stycznia 2016 roku, lekarz badający osobę starającą się o uzyskanie prawa jazdy i wydający orzeczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów, jest zobowiązany przeprowadzić również badanie pod kątem występowania bezdechu. Osoby ze zdiagnozowanym bezdechem są zobowiązane do podjęcia leczenia. Niepodjęcie leczenia OBS może prowadzić do odmowy wydania zaświadczenia przez lekarza. W przypadku kierowcy posiadającego już prawo jazdy, wykrycie nieleczonego bezdechu może prowadzić do odebrania tego dokumentu.

Konsekwencje zaśnięcia za kierownicą

Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ogromne niebezpieczeństwo stanowi na drodze kierowca zasypiający za kierownicą – stwarza on bowiem zagrożenie dla życia swojego i innych użytkowników drogi. Jeżeli jest to kierowca zawodowy, spoczywa na nim często również odpowiedzialność za przewożonych pasażerów. Jeżeli dojdzie do wypadku, kierowca cierpiący na bezdech, który nie podejmował leczenia może spotkać się z dodatkowymi zarzutami.

Pamiętajmy: osoba cierpiąca na bezdech, często w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego może również nie spodziewać się (i nie rozumieć źródła) oznak przemęczenia za kółkiem. Jeżeli w ciągu dnia czujesz się senny, jeżeli zdarzyło Ci się z niewiadomych przyczyn “przysypiać” za kierownicą – nie zwlekaj. Pamiętaj, że stawką jest bezpieczeństwo Twoje i innych.

Specjalistyczne badania w Centrum Leczenia Bezdechu

Specjalistyczne badanie, wykonywane w domu pacjenta, pozwoli sprawdzić, czy nie cierpisz na bezdech. Jeżeli jesteś kierowcą zawodowym, zadbasz w ten sposób o bezpieczeństwo swojego miejsca pracy oraz zabezpieczysz się przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. Gdyby okazało się, że rzeczywiście cierpisz na bezdech – pomożemy Ci szybko poprawić stan zdrowia i przywrócić zdolność do bezpiecznej pracy.

Wystawiamy stosowne zaświadczenie zarówno w przypadku niestwierdzenia bezdechu, jak również przy podjęciu leczenia stwierdzonego schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *