Bezdech senny a impotencja

Powszechnie wiadomo, że seksualność należy do najbardziej prywatnych i strzeżonych sfer życia każdego człowieka. Rzadko mówimy o wszelkich problemach i dolegliwościach z nią związanych – niechętnie zasięgamy porady lekarza kiedy się pojawią. Nie jest przy tym wielkim zaskoczeniem fakt, że w wyraźnie wyższym stopniu dotyczy to mężczyzn aniżeli kobiet. O ile bowiem, według ostatnich badań, co dziesiąta Polka, w przypadku wystąpienia problemów we współżyciu, zasięga porady lekarza, o tyle aż 96% panów nigdy nie konsultuje tego rodzaju problemów ze specjalistą. Jedną z przyczyn może być tu fakt, że regularne wizyty u ginekologa coraz częściej są (bardzo zresztą słusznie) postrzegane przez kobiety jako zupełnie naturalny przejaw dbałości o stan zdrowia. Problemy z erekcją u mężczyzn są jednak uważane za przypadłość wyjątkowo wstydliwą, upokarzającą i rzadko leczone w sposób profesjonalny.

Związki między OBS a impotencją

Dlaczego poruszamy tak – z pozoru – odległy temat na blogu poświęconym terapii Obturacyjnego Bezdechu Sennego? Okazuje się, że OBS to jedno ze schorzeń uznawanych za najmocniej powiązane ze zjawiskiem impotencji, a uciążliwe chrapanie często prowadzi do znaczniej gorszych, „sypialnianych” problemów.

Powiązania między jakością snu a sferą seksualną człowieka były przedmiotem dociekań lekarzy już od starożytności a swoistą „kulminację” takich zainteresowań przyniósł wiek XIX, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości ojca psychoanalizy, Zygmunta Freuda. Doszukiwano się rozmaitych związków przyczynowo-skutkowych, czasem zaburzenia seksualne tłumacząc zaburzeniami snu, czasem rozumując dokładnie na odwrót. Należy zauważyć, że również dziś problem powiązań między zaburzeniami snu i problemami natury seksuologicznej nie został do końca zbadany.

Związek między impotencją a OBS jest jednak udowodniony (*) – dobrze udokumentowane badania wykazały aż 40% poprawę w zakresie zaburzeń erekcji u pacjentów cierpiących na OBS, których poddano opisanej na naszej stronie terapii CPAP (utrzymywanie ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych). Skąd bierze się korelacja między dwoma pozornie różnymi schorzeniami i jak to możliwe, że leczenie chrapania może leczyć również impotencję?

Przyczyny zaburzeń erekcji u mężczyzn

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się najpierw czynnikom powodującym impotencję. Do prawidłowego przebiegu erekcji konieczne jest poprawne działanie organizmu w zakresie hormonalnym, psychologicznym i neurologicznym oraz prawidłowa struktura ciał jamistych penisa. Zaburzenia w którejkolwiek z tych sfer powodują impotencję. W związku z tym możemy wyróżnić kilka rodzajów przyczyn tej dolegliwości: przyczyny krążeniowe (najczęstsze), hormonalne (wbrew pozorom rzadkie), neurogenne (związane z uszkodzeniami i schorzeniami układu nerwowego) oraz psychogenne (związane z trudnościami natury psychologicznej podczas stosunku).

Dodatkowo należy zauważyć, że do prawidłowej erekcji konieczne jest również odpowiednie skoordynowanie funkcji dwóch części obwodowego układu nerwowego: współczulnej (znajdującej się w odcinku piersiowo-lędźwiowym kręgosłupa) oraz przywspółczulnej – w odcinku krzyżowym. Przewaga układu współczulnego powoduje wiotczenie prącia. Warunkiem wzwodu jest zatem blokowanie aktywności części współczulnej obwodowego układu nerwowego.

Wpływ OBS na zaburzenia erekcji

Poszukując wyjaśnienia wpływu OBS na problemy z erekcją u mężczyzn, lekarze najczęściej wskazują na czynniki pokrywające się w znacznej mierze z opisanymi wyżej głównymi przyczynami impotencji: Przede wszystkim uważa się, że powtarzające się okresy niedotlenienia organizmu powodują stałe pobudzenie części współczulnej obwodowego układu nerwowego, który zyskuje przewagę każdorazowo przy nieświadomym wybudzeniu chorego. Istnieją również badania skupiające się na zaburzeniach poziomu testosteronu (jego niedoborze) u mężczyzn cierpiących na OBS. Przypomnijmy również, że OBS w dłuższej perspektywie działa niszcząco także na psychikę chorych – prowadząc niekiedy nawet do depresji.

Widzimy zatem, że zaburzenia erekcji są z reguły przede wszystkim objawem głębszych i poważniejszych schorzeń, których niszczące działanie objawia się w pełni dopiero po wielu latach. Podobnie rzecz ma się z chrapaniem, które również stanowi przede wszystkim objaw groźnego schorzenia, którego rzeczywiste skutki przejawiają się w wielu – pozornie niezwiązanych ze sobą sferach funkcjonowania organizmu: w postaci zaburzeń pracy serca, problemów psychicznych, zwiększonego ryzyka udaru, itd. O wielu możliwych skutkach i powikłaniach OBS pisaliśmy na naszym blogu już wcześniej, oczywiście wymieniając wśród nich ryzyko impotencji.

Wnioski

Nie ulega jednak wątpliwości, że związek OBS z zaburzeniami erekcji istnieje, zaś już samo podjęcie terapii CPAP powoduje u znacznej części mężczyzn chorych na bezdech poprawę w zakresie problemów z impotencją. Przy podjęciu całościowej terapii, połączonej ze zmianą trybu życia (która przecież jest również niezbędnym elementem leczenia OBS) można oczekiwać jeszcze lepszych rezultatów.

Jeżeli podejrzewasz, że Obturacyjny Bezdech Senny może być wyjaśnieniem trapiących Cię problemów – warto zapoznać się z listą opisanych przez nas wcześniej objawów i czynników ryzyka. Gdyby okazało się, że przynajmniej część z nich brzmi znajomo, gorąco zachęcamy do odwiedzin u specjalisty. Profesjonalna diagnoza i dobrze poprowadzona terapia mogą znacząco podnieść jakość Twojego życia w wielu dziedzinach – pozornie zupełnie ze sobą niezwiązanych, a także zapobiec poważnym konsekwencjom w przyszłości.

Masz pytania? Wątpliwości? Zapraszamy do komentowania artykułu oraz wysyłania indywidualnych pytań drogą mailową na adres: zapytaj@leczeniebezdechu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *